top of page

Ustawienie stołów weselnych

Najważniejsze (honorowe) miejsca znajdują się obok Pary Młodej i naprzeciw młodych.

Z tego względu, obok młodych najczęściej siedzą rodzice lub świadkowie z osobami towarzyszącymi.

Stół Główny, czyli stół, przy którym siedzi Para Młoda nosi również nazwę stołu prezydialnego.

Najczęściej przy stole prezydialnym są miejsca dla Pary Młodej, świadków i ich osób towarzyszących (wówczas długość stołu wynosi około 3,5m-4m, należy tą wziąć pod uwagę, jeśli Wedding Planner planuje wypożyczyć obrus w wypożyczalni).

Coraz częściej zdarza się, że Pary Młode chcą siedzieć przy stole sami, czyli stół jest przygotowany na 2 osoby. W takiej sytuacji świadkowie siedzą przy stole z druhnami i drużbami lub członkami rodziny, przyjaciółmi.

W Polsce Panna Młoda zajmuje miejsce po prawej stronie Pana Młodego. Jeżeli na stole prezydialnym planowany jest napis lub imiona młodych, to powinno się zaplanować tak jak będą siedzieć. "Panna Młoda Imię & Pan Młody Imię", Agnieszka & Jacek, Pani i Pan Kowalscy.

Jeżeli jeszcze stół stoi na podwyższeniu, jest wówczas bardziej wyeksponowany. Stół ten powinien być ustawiony przodem do gości i idealnie jest, gdy jest ustawiony na przeciwko wejścia. Przed Parą Młodą nie należy sadzać gości, front stołu jest przeznaczony dla kompozycji kwiatowych, świec, czasami imion Pary Młodej.

W ustawieniu stołów weselnych najczęściej praktykowane jest, że najbliżej stołu Pary Młodej powinno się usadzić rodziców, dziadków i rodziców chrzestnych Pary Młodej. Trochę dalej reszta rodziny i dopiero dalej znajomi, przyjaciele, koleżanki i koledzy z pracy. Kobiety i mężczyźni według zasad savoir vivre powinni siedzieć naprzemiennie. Małżeństwa teoretycznie powinny siedzieć naprzeciwko siebie (z doświadczenia mogę napisać, że małżeństwa usadzane są obok siebie) a narzeczeni obok siebie.

Do wyboru Pary Młode mają stoły prostokątne, okrągłe i mieszane (okrągłe + prostokątne). Jeśli wesele ma mieć charakter biesiady, wówczas najlepsze są długie prostokątne stoły.


Jak usadzić świadków
Stół prezydialny kto gdzie siedzi

Stół w literę T jest stworzony dla małych przyjęć, szczególnie w wąskich salach.


Usadzenie gości weselnych (stół litera T)
Stół - litera T

Stół weselny Litera U - jak usadzić gości
Stół weselny Litera U

Usadzenie gości weselnych przy stole
Stół weselny "Podkowa"

Stół w literę U - inaczej "Podkowa" jest stworzony dla małych i średnich przyjęć (40-60), układ najbardziej uniwersalny i często sugerowany przez Pary Młode. Najczęściej po stronie Panny Młodej usadzana jest jej rodzina, po stronie Pana Młodego - rodzina Pana Młodego.


Usadzenie gości weselnych przy stole - litera E
Stół weselny - litera E

Stoły w literę E (lub inna nazwa stoły w literę M) stosuje się podczas wesel większych. Jeśli wesele jest organizowane na około 100 osób, to przy stole prezydialnym siedzi 6 osób, natomiast przy trzech stołach z każdej strony siedzi po około 15 -16 osób. Zewnętrzne stoły często są dłuższe, ponieważ siedzi przy nich rodzina Pary Młodej (od strony Panny Młodej jej rodzina, od strony Pana Młodego jego rodzina), przy środkowym stole najczęściej siedzą znajomi Pary Młodej.


Stoły okrągłe


Usadzenie gości weselnych przy stole okrągłym
Stoły weselne okrągłe

Usadzenie gości weselnych przy stole okrągłym
Stoły okrągłe na weselu

Usadzenie gości weselnych przy stołach mieszanych
Stoły okrągłe i prostokątne na weselu

Usadzenie gości weselnych przy stolach
Stoły weselne

Stoły okrągłe oraz stoły mieszane, czyli okrągłe + prostokątne są nowoczesnym i często bardzo pożądanym przez Pary Młode. Nie każdy lokal posiada stoły okrągłe więc czasami trzeba je wypożyczyć (pamiętajcie o obrusach). Idealnie takie ustawienie wpasuje się do nowoczesnej sali weselnej, wesela w plenerze, na dziedzińcu zamku.


Na koniec trzeba pamiętać jeszcze o stole dla dzieci i stole dla obsługi.

Dzieci malutkie do 5 lat najczęściej siedzą przy rodzicach, od szóstego roku życia dzieci chętnie siedzą z innymi dziećmi przy osobnym stole.

1 comentario

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
Invitado
15 oct 2023
Obtuvo 5 de 5 estrellas.

super bardzo przydatne 😍

Me gusta
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page